Głuchowo
- urbex_pl
- 12 lis 2018
- 2 minut(y) czytania

Zespół:pałacowy, XVII-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1398/A z 24.02.1973
Park:nr rej.: 1667/A z 23.12.1974
Stan obecny
Budynek należał do Kombinatu Rolniczego w Czempiniu. Obecnie pustostan.
Historia
Pałac zbudowany w 1822 roku dla Stefana Żółtowskiego, z wykorzystaniem murów pałacu z XVIII w. należącego do Jaraczewskich.
Wieś wzmiankowana w 1251 r., gdzie wieś Głuchowo nad strumieniem płynącym spod Dopiewca, została nadana Klasztorowi w Owińskach. Wieś tę w XVI w. miał w swym posiadaniu ksiądz Jarosz Choiński, a potem przeszła na własność kapituły poznańskiej. Sprzedana w XVI w. Dłuskim, następnie Zadrowskim. W XVII i XVIII w. była w rękach Trąbczyńskich, Boguckich, Kołaczkowskich i Rostworowskich. W 1781 r. majątek odziedziczyli Kołaczkowscy, Kolejni właściciele to Gliszczyńscy, Knolle von Knoll oraz Jarczewscy. W końcu XIX w. dobra kupił Stefan Żółtowski i w 1822 r. zbudował pałac, z wykorzystaniem murów pałacu z XVIII w. należącego do Jaraczewskich.
Majątek znajdował się w rękach Żółtowskich do 1939 r.
Opis
Budynek piętrowy z użytkowym poddaszem, z bocznymi parterowymi przybudówkami. Wydatny czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, z balkonem na wysokości pierwszego piętra, zwieńczony murem attykowym z tablicą z kartuszem herbowym Żółtowskich - Ogończyk. W portyku na poziomie I piętra wbudowany balkon. Pałac nakryty jest dachem jednopołaciowym. W fasadzie ogrodowej ryzalit ograniczony pilastrami w wielkim porządku.
We wnętrzu pałacu częściowo zachowany dawny wystrój, bogate polichromowane dekoracje sztukatorskie na stropach oraz stolarka drzwiowa i okienna. Na osi pałacu mieściła się sień, a w drugim trakcie salon. Pierwsze piętro było urządzone przy udziale artysty Piotra Potworowskiego.
Przed pałacem znajduje się okrągły podjazd.
Park
Park krajobrazowy z XVIII w. o pow. 5,7 ha, przekształcony w XIX w., ze stawem, aleją grabową i lipową, oraz cennym starym drzewostanem. Rosną tu dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, kasztanowce - w tym jeden zrośnięty z 6 pni, klony, jesiony wyniosłe, buki, w tym buk pospolity odmiany purpurowej i wiele in.
Inne
Oficyna, nr rej.: 2341/A z 15.02.1995
Stajnia koni wyjazdowych oraz zespół zabudowań folwarcznych z 1860-90 r.
Commenti