top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

LWÓWEK



Barokowy pałac Pawłowskich, przebudowany około 1790 roku, zyskał cechy klasycystyczne. W czasie prac pozostawiono kształt głównej bryły – murowanej budowli, założonej na prostokątnym rzucie, dwukondygnacyjnej na sklepionych piwnicach, nakrytej mansardowym dachem. Dobudowano boczne dwukondygnacyjne skrzydło, wysuwające się przed lico elewacji frontowej oraz tylnej i tworzące wraz z główną bryłą kształt rzutu zbliżony do litery „T”.


Cechy klasycyzmu nadać miała budowli nowa dekoracja i artykulacja elewacji. Zostały one ozdobione pilastrami oraz pasem szerokiego kordonowego fryzu oddzielającego boniowaną kondygnację parteru od piętra. W pas fryzu wkomponowano regularnie rozmieszczone, prostokątne płyciny dekorowane motywem zwielokrotnionej elipsy. Najważniejszym elementem opracowania był jednak monumentalny portyk na osi elewacji frontowej. Wsparty on został na czterech gładkich toskańskich kolumnach, ponad którymi przeprowadzono fryz podzielony na kwadratowe i prostokątne płyciny. Taki sam motyw wprowadzono pod gzymsem trójkątnego naczółka w zwieńczeniu portyku. Klasycystyczną dekorację uzyskał również ryzalit w osi elewacji tylnej, ozdobiony czterema pilastrami oraz zwieńczony fryzem (opracowanym identycznie jak fryz frontowy) i trójkątnym naczółkiem.



Prace budowlane prowadzono też we wnętrzach pałacu, jednak wobec późniejszych przekształceń trudno stwierdzić coś bliższego na temat zakresu zmian. Należy sądzić, że przebudowa przeprowadzona została w całości (lub w znacznej części) przez Antoniego Höhne, architekta zaangażowanego w tym czasie przy realizacji dwóch kościołów we Lwówku (cmentarnego i ewangelickiego). Höhne był jednak artystą wykształconym i ukształtowanym w tradycji baroku, stąd być może niedoskonałości detalu czy proporcji portyku.


Ocena architektury lwóweckiego pałacu jest utrudniona przez przebudowy, które zniekształciły bryłę. Nadbudowano jedną kondygnację i zmieniono kształt dachu oraz dobudowano drugie skrzydło przy elewacji tylnej, wcinające się w przestrzeń tylnego ryzalitu. W ostatnich czasach negatywnie też wpłynęły na elewacje i wnętrze wadliwie przeprowadzane remonty, podczas których zniszczono lub uproszczono detale dekoracji architektonicznej i nadano jej wadliwą kolorystykę.


Obecnie w pałacu mieści się ośrodek zdrowia i mieszkania. http://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/palac-w-lwowku.html


Galeria wrzesień 2015




0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page