top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Napachanie



Zespół:pałacowy, nr rej.: 1422/A z 11.04.1973


Stan obecny

Pałac w dobrym stanie, w ostatnim czasie przeprowadzono w nim prace konserwatorskie obejmujące elewację oraz dach wieży.


Historia

Nazwa wsi Napachanie, wzmiankowanej w źródłach od 1394 roku, wywodzi się najprawdopodobniej od od słowa ?napachać? czyli nawąchać (ze względu na okoliczne łąki) albo od słowa "pchać" (w nawiązaniu do sposobu orki). Na początku XV w. właścicielem wsi był Wincenty de Napachanie, zaś w XVI w. podkomorzy poznański Andrzej Miaskowski. Od ok. 1580 roku obok rodziny Miaskowskich współwłaścicielami majątku Napachanie był Andrzej Przecławski herbu Glaubicz. W połowie XVIII w. Miaskowscy sprzedali swoją część rodzinie Węsierskich herbu Belina, zaś Przecławscy Białobłockim herbu Ogończyk. Kolejnymi właścicielami majątku byli Moszczeńscy herbu Nałęcz, a od II poł. XIX Niemiec Rudolf Grieble. To dla niego w roku 1897 berlińska firma architektoniczna Solf und Wichards wzniosła pałac w stylu renesansu północnoeuropejskiego (Queen Anne Revival). Sam projekt był na tyle interesujący, że znalazł się w ówczesnym czasopiśmie Berliner Architekturwelt.


Opis

Pałac został wzniesiony jako pięciokondygnacyjny, neorenesansowy budynek nawiązujący do architektury angielskiej. Nad jego bryłą góruje kwadratowa wieża z cegły, wysoka na ok. 25 metrów, przylegająca do elewacji tylnej. Całość budynku wniesiono na podmurówce z kamienia polnego. Elewacja wykonana została z nieotynkowanej cegły. Fasadę frontową kształtują dwa ryzality zakończone schodkowymi szczytami. Front ozdabia też charakterystyczny angielski wykusz. Okazale prezentuje się portal wejściowy wykonany z piaskowca. Dużo skromniejsze fasady boczne i tył budynku. Pomieszczenia na parterze pełniły funkcje reprezentacyjne, te na piętrze zaś, mieszkalne.


Park

Park z poł. XIX w. o powierzchni ok. 7 ha z dwoma stawami.

Info polskiezabytki.pl


Galeria czerwiec 2014









4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page