top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Owińska




Zabytkowe mury budynku szpitala psychiatrycznego, pochodzące z lat 60 XIX wieku, kryją w sobie dość ponurą historię. Był to pierwszy na ziemiach Wielkopolski tego typu obiekt, który w momencie wybuchu II WŚ stanowił miejsce pobytu dla ponad 1000 nerwowo chorych pacjentów, w tym dzieci. Zgodnie z dyrektywami Adolfa Hitlera, dotyczącymi eksterminacji jednostek nieprzydatnych w społeczeństwie, zostali oni przez nazistów rozstrzelani i pochowani w masowym grobie. Akcja, znana jako T4, objęła swoim zasięgiem nie tylko ten, ale i inne szpitale psychiatryczne na ziemiach okupowanych.


W Owińskach w miejscu szpitala po eksterminacji "istot nie wartych życia" (cytat z tytułu broszury wydanej w 1922 przez wybitnych nazistowskich specjalistów) powstała filia obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, znana jako Arbeitslager Treskau. Jej więźniowie- Polacy, Rosjanie, Czesi, również Ukraińcy i Niemcy- byli wykorzystywani głównie do budowy nowych budynków. Podobóz w Owińskach istniał do 20.01.1945; później jego więźniowie trafili do KL Sachsenhausen.


Po tych dramatycznych wydarzeniach w murach dawnego szpitala nie ma najmniejszego śladu. Ofiary hitlerowców nie doczekały się pomnika ani tablicy pamiątkowej; podejrzewam też że mało kto słyszał kiedykolwiek o AL Treskau. Budynek niszczeje, nie znajdując mimo atrakcyjnej ceny nabywcy bądź inwestora z pomysłem na zagospodarowanie (ileż razy już pisałam podobne zdanie). Jeszcze do niedawna był ulubieńcem paintballowców, teraz wejście na teren nie jest już takie proste.


Jeśli jednak uda się dostać do środka, budynki robią niesamowite wrażenie; tym bardziej, jeśli ma się świadomość wydarzeń, jakich były świadkiem. Zastanawiam się tylko, dlaczego o pewnych faktach z przeszłości dowiadujemy się całkiem przypadkowo, dopiero wtedy gdy spotykamy na swojej drodze ciekawy, opuszczony obiekt...

No cóż, podróże kształcą.


Galeria czerwiec 2014



11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page