top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Zwartowo



Stan obecny

Ośrodek Doskonalenia Kadr S.W. "Relaks" www.zwartowo.pl

Pierwsze historyczne zapiski dotyczące miejscowości Zwartowo pochodzą z 1364 r. Wówczas ziemie te należały do rycerza Patera von Littow, którego potomkowie prawdopodobnie przejęli nazwisko Schwartow. Przez 200 lat właścicielami majątku w Zwartowie był zamożny ród von Jatzkow, a później (od XVII w.) m.in. von Krockow i von Somnitz.

W 1853 r. za sprawą lubiącego przepych barona von Hammerstein posiadłość zmieniła się– przebudowano i podwyższono dwór, ozdobiono wnętrza, założono nowy park, uporządkowano stary drzewostan. Następna rozbudowa dworu i przekomponowanie parku miały miejsce po 1904, gdy właścicielem był Küster (von Kunster).


Po drugiej wojnie światowej dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa. W 1948 r. przekazano go stacji hodowli roślin w Żelaznej, a w 1958 – więziennictwu, z przeznaczeniem na miejsce pracy więźniów i ośrodek wczasowy. Taką działalność prowadzi się w Zwartowie do dziś. W 1997 r. na bazie ośrodka wczasowego utworzono Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej. Budynek wczasowy (dwór) oraz części parkowo-rekreacyjne są systematycznie unowocześniane. Obecnie ośrodek dysponuje 32 pokojami gościnnymi z łazienkami, zapleczem gastronomicznym (stołówką, kawiarnią) i salami barowymi. Zwartowo to dobre miejsce zarówno dla spragnionych wypoczynku wczasowiczów, jak i dla organizujących szkolenia, konferencje, zjazdy czy bankiety. W obiekcie jest m.in. sala komputerowa z 15 stanowiskami. Są korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki oraz wypożyczalnia sprzętu sportowo-turystycznego. W sezonie wakacyjnym można wynająć miejsce pod namiot na przyległym polu. Latem ośrodek proponuje swoim gościom specjalny program pobytu, w tym: koncerty, zabawę przy ognisku i tańce. Dodatkowych atrakcji dostarczają przejażdżki bryczką, jazda konna i wycieczki autokarowe. Dużym walorem Zwartowa jest teren zielony wokół dworu. Rosną tam rzadko spotykane drzewa, jak tulipanowiec, choinka kanadyjska, jodła kaukaska, buk purpurowy.


Galeria sierpień 2010



3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page