top of page
Zdjęcie autoraurbex_pl

Kończyce Małe





Kończycki zamek znajduje się niedaleko drogi wiodącej z Zebrzydowic do Cieszyna , po jej lewej stronie. Jego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku. W 1560 roku został przez Jerzego Sedlnickiego rozbudowany, o czym świadczy kamienny portal z nadprożem z herbem Odrowąż Sedlnickich. W ciągu kolejnych lat był nadal w posiadaniu rodziny Sedlnickich.


Następnie po ślubie Katarzyny z Sedlnickich dostał się w posiadanie rodziny Czelów. W XVIII wieku został odnowiony staraniem Wacława Pelki, ówczesnego właściciela. Potem zamek znalazł się w rękach rodziny Folwarcznych i w 1880 roku ponownie renowacji podjął się członek tej rodziny - Jan. Ostatnia odnowa miała miejsce w latach 1956-1958.


Obecnie budowla posiada cechy stylu renesansowego. Jego położenie podnosiło walory obronne - leży na podmokłych terenach, wśród stawów, otoczony jest fosą. Wzniesiony był na planie czworoboku, centralny dziedziniec otaczały cztery skrzydła, z których do dziś przetrwały dwa przyległe do południowego narożnika. Jako materiału do budowy użyto kamienia i cegły, a ściany otynkowano. Wszystkie skrzydła były dwukondygnacyjne, a zachowane do dziś są częściowo podpiwniczone. Od strony dziedzińca znajduje się niski podcień arkadowy, który pierwotnie otaczał prawdopodobnie cały dziedziniec. Zachowane skrzydła są jednotraktowe z wyjątkiem ich południowej części. W miejscu połączenia skrzydeł przelotowa sień, z której na prawo biegną dwubiegowe schody na piętro. Sklepienia w sieni kolebkowe, w pozostałych pomieszczeniach parteru krzyżowo-kolebkowe, kolebkowe z lunetami wsparte na filarze oraz żaglaste. Układ wnętrz na piętrze analogiczny. W podcieniu na parterze oraz w niektórych pomieszczeniach na piętrze stropy belkowane.


Elewacja południowo-zachodnia na piętrze sześcioosiowa, kondygnacje rozdzielone gzymsem. W elewacji południowo-wschodniej nowszy balkon. Okna prostokątne, różnej wielkości, cztery w kamiennych renesansowych obramieniach (ok. połowy XVI wieku), profilowanych, ze śladami krzyży, niektóre w obramieniach z XIX wieku. Od południowego-zachodu w oknach parteru zachowane renesansowe kraty. W pomieszczeniu na piętrze skrzydła południowo-zachodniego znajduje się renesansowy portal, zamknięty jest łukiem koszowym, boniowany, o profilowanej archiwolcie, a nadproże dekorowane prymitywnymi rozetami. Arkady podcienia od strony dziedzińca rozmieszczone są nieregularnie, zamknięte łukami koszowymi. Nad podcieniem ganek z parapetem dekorowanym płycinami. Okap dachu wsparty jest na drewnianych słupach.


Materiały zaczerpnięte z: www.konczycemale.w.interia.pl ,www.zamki.pl


Galeria z sierpnia 2015




1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page