top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Dąbrowa Niemodlińska




S T A N O B E C N Y

Własność Uniwersytetu Opolskiego. Możliwość obejrzenia z zewnątrz. Po uprzejmej prośbie względem Ochroniarza, istnieje możliwość zwiedzenia wnętrz. Obiekt w złym stanie technicznym, miejscami brak podłóg. Rok 2018 możliwość zwiedzania w dni otwarte.


H I S T O R I A

Późnorenesansowy zamek wybudowany został w 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Metticha (stary ród śląski Tschetschau przez kilka wieków posiadał te włości w swoich rękach). Zamek został następnie przebudowany przez hrabiego Hochberg w latach 1894 ? 1897 w stylu neorenesansowym i wówczas niemal zupełnie zmienił wygląd. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. Informacje o wyglądzie zamku w 1905 r. możemy znaleźć m.in. w twórczości szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera, który spędził w Dąbrowie Niemodlińskiej 3 miesiące. Na pisarzu największe wrażenie zrobiła bogato zdobiona stiukami sala balowa oraz biblioteka o olbrzymim księgozbiorze, ozdobiona bogatą boazerią. W 1933 r. ostatni właściciele uciekli z Dąbrowy przed NSDAP. Wojnę zamek przetrwał w stosunkowo dobrym stanie, jednak do 1975r., pozostawiony bez opieki stopniowo podupadał, aż do przejęcia go przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną (obecnie Uniwersytet Opolski). Przez wiele lat odbywały się w nim zajęcia, prowadzone dla studentów Wydziału Zaocznego i seminaria naukowe. Część pomieszczeń przeznaczona była na akademik, w pozostałych salach odbywały się wykłady, ćwiczenia i seminaria. Zamek posiadał bufet, stołówkę, czytelnię. Na początku lat 90. XXw. Uniwersytet dokonał naprawy dachu i częściowych napraw instalacji jednak remont ten nie wpłynął znacząco na stan zamku i od tego czasu budynek popada w ruinę.


O P I S

Późnorenesansowy zamek z XVI w., budowla zbliżona na planie do kwadratu, dwukondygnacyjna z trzema narożnymi wieżami, trzy- i czterokondygnacyjnymi. Budynki nakryte są wysokimi, spadzistymi dachami dwu- i czterospadowymi. Wewnętrzny dziedziniec otaczają krużganki. Elewacje zamku zdobią narożne boniowania, gzymsy oraz renesansowe szczyty wieńczone wolutami. Główna brama do zamku prowadzi poprzez pseudoryzalit przechodzący w kwadratową, czterokondygnacyjną wieżę. Bramę wjazdową obejmuje boniowany portal flankowany przez kolumny jońskie, podtrzymujące balustradę balkonu z rzeźbionym kartuszem herbowym. Tym co wyróżnia Dąbrowę Niemodlińską są spiralnie skręcone kominy, jedne z nielicznych w Europie. Narożniki fasady budynku ozdobione są rzeźbionymi elementami, prawdopodobnie wspornikami niegdysiejszych rzeźb. We wnętrzu znajduje się tablica upamiętniająca fundatorów Tschetschau z herbem rodowym i cherubinami. Zdewastowane sale, obecnie zdobione lamperią, kryją pozostałości dawnego wystroju, takie jak oryginalny sufit sali balowej ozdobiony kasetonami z motywami floralnymi oraz owalnym freskiem przedstawiającym Terpsychorę. Godny uwagi jest również bogato rzeźbiony kominek w sali na parterze. Natomiast w holu na piętrze znajduje się kominek z czerwonego marmuru, wsparty na alabastrowych atlasach oraz fragmenty marmurowej, stylizowanej na antyczną balustrady. Sufit jednej z sal zdobiony jest odrestaurowanymi stiukami. W pomieszczeniu, które wydaje się być opuszczoną salą lekcyjną, znaleźć można zabytkowy piec z antycznymi kaflami. W dawnej kuchni zamkowej w prawym skrzydle budowli zachował się kominek z ozdobnymi kolumnami. Od zewnątrz warto zwrócić uwagę na drewnianą oranżerię oraz drewniany, piękny, choć grożący zawaleniem, wykusz balkonowy znajdujący się na narożnej wieży.


P A R K

Zaniedbany park krajobrazowy z XVII w. o pow. 2,2 ha, niegdyś we francuskim stylu. Można dostrzec pozostałości cech charakterystycznych dla tego rodzaju architektury zieleni: aleje, szpalery, labirynty i punkty widokowe o regularnej niegdyś kompozycji.

tekst: Redaktor Druga Połowa 2011 Inne Aleja dojazdowa,

nr rej.: 211/89 z 28.07.1989

INFO Z : http://www.polskiezabytki.pl/


Galeria sierpień 2009



listopad 2015


maj 2018



19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page