top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

GOŚCIKOWO- PARADYŻ



Klasztor w Gościkowie znajduje się w województwie lubuskim, w połowie drogi między Świebodzinem a Międzyrzeczem. Nie sposób nie zauważyć pięknie odnowionego kościoła wraz z zabudowaniami klasztornymi. Siedzibę ma tutaj Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających - można oglądać kościół, muzeum oraz przyklasztorne ogrody. Historia tego miejsca jest bardzo bogata. W 1230 r. wojewoda poznański Mikołaj Bronisz osadził tu zakon cystersów, oddając im wieś, aby założyli nowe opactwo. Wówczas nastąpiła zmiana nazwy Gościkowa na Paradisus Matris Dei - Raj Matki Boskiej, od której utworzono polską nazwę - Paradyż (dziś często używana jest nazwa Gościkowo-Paradyż). Klasztor odegrał dużą rolę w utrzymaniu polskości na tych terenach. Stąd pochodził Jakub z Paradyża - profesor Akademii Krakowskiej i rektor Uniwersytetu w Erfurcie. Najstarsze budowle wzniesiono na przełomie XIII i XIV w.



Obiekt jest przepięknie zlokalizowany, otoczony ogrodem z XVIII-wiecznymi kamiennymi figurami. Gospodarze troskliwie o niego dbają, widać codzienne starania o wygląd i atmosferę miejsca. Renowacja wnętrz kościoła jest finansowana z budżetów Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu odtworzono barokowy wystrój kościoła, zatracony podczas kolejnych remontów. Dzięki skrupulatnej pracy konserwatorów wydobyto na światło dzienne nieznane świadectwa historii z XIII w., przywrócono oryginalną XVIII-wieczną kolorystykę ścian i elementów wyposażenia. Szczególną uwagę przykłada się do restauracji zabytkowych, późnobarokowych organów, dzieła Joachima Petera, których brzmienia, dzięki dzisiejszym zabiegom konserwacyjnym, będą słuchać też mogły następne pokolenia melomanów. W pogodny dzień warto odpocząć w zadbanym przyklasztornym ogrodzie.



Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na kościół i okolicę. Gościkowski klasztor ma jeszcze jedną atrakcję: kawiarnię, w której serwowane są domowy sernik i kawa. Szczególną atrakcją tego miejsca jest festiwal "Muzyka w Raju". Każdy, kto miał okazję uczestniczyć w koncertach muzyki barokowej w pocysterskim klasztorze, wychodzi oczarowany. Nic dziwnego, gdyż co roku w drugiej połowie sierpnia festiwal gromadzi znakomitych wykonawców z całego świata, których oklaskuje kilka tysięcy melomanów. Renowację wnętrza zabytkowego kościoła w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie-Paradyżu oraz elementów wyposażenia wraz z instrumentarium organowym współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.1 Obszary wiejskie.



Dojazd: Klasztor w Gościkowie znajduje się w województwie lubuskim, w połowie drogi między Świebodzinem i Międzyrzeczem. http://www.polskapieknieje.pascal.pl/obiekty.php?id=09



WAŻNE DATY:

1967r.- wizyta ks. Angostino Casaroli- podsekretarza Kongregacji Nadzwyczajnych Spraw Kościoła; 1971r.- I Konferencja Episkopatu Polski; wizyta ks. kard. St. Wyszyńskiego i ks. kard. K. Wojtyły; 1989r.- II Konferencja Episkopatu Polski; 1985r.- początek wydawania własnego czasopisma zatytułowanego "Studia paradyskie"; 2003r.- III Konferencja Episkopatu Polski z okazji Tysiąclecia Męczeńskiej Śmierci Pięciu Braci Miedzyrzeckich. http://www.ziemialubuska.pl/


Galeria wrzesień 2015




24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page