top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Lubniewice - ,,Stary Zamek "oraz park miłości



Powojenne losy zamków, pałaców, czy dworków położonych na ziemiach polskich to temat rzeka. Niegdyś piękne posiadłości zamiast służyć lokalnym społecznościom często popadają w ruinę. Wszystko rozbija się o pieniądze, a właściwie o ich brak, ale też często stan prawny nieruchomości jest tak skomplikowany, że trudno rozplątać te wszystkie zawiłości.



Już w XIV wieku w Lubniewicach istniał zamek, wymieniany jako siedziba właścicie­la miasta – rodziny von Waldow. XVI-wieczne źródła mówią o dwóch dworach: „Czer­wonym” i „Białym”. Tzw. „Stary Zamek” powstał w 1812 roku na miejscu „Czerwonego Dworu” i nosił cechy stylu klasycystycznego. Założycielem rezydencji oraz przylegającego parku był Adolf Friedrich IV von Waldow. W XIX wieku pałac należał do przedstawicie­li połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. Karl Friedrich Ernst Edward von Waldow und Reitzenstein przekształcił w 1865 roku majątek w ordynację (majorat). Jego następca, po częściowych zniszczeniach z 1846 roku, rozbudował klasycystyczny pałac w 2. poł. XIX wieku o nową wschodnią część, dodając reprezentacyjną, monumentalną fa­sadę, w której odtąd mieściło się główne wejście do budynku.



„Stary Zamek” jest budowlą posadowioną na kamienno-ceglanych fundamentach, o ścia­nach ceglanych, założoną na planie wydłużonego prostokąta, nakrytą dachem naczółko­wym. Elewacje długie: północna i południowa są symetryczne, dziewięcioosiowe, z trójo­siowym pseudoryzalitem w centrum, w którym od strony parku umieszczono wejście do sali balowej. W trzyosiowej elewacji południowo-zachodniej znajduje się wejście gospo­darcze. Brama wjazdowa od wschodu prowadzi do głównego wejścia, które umieszczo­no w dobudowanym klasycyzującym szczycie. Jego pięcioosiowa fasada jest wyróżniona płytkim, trzykondygnacyjnym ryzalitem, poprzedzonym kolumnowym gankiem, zwień­czonym konchą balkonową na drugiej kondygnacji. Ściany boczne ryzalitu na parterze, z ośmiopolowymi oknami są boniowane, natomiast na dwóch wyższych kondygnacjach zdobią pary pilastrów kolumnowych, otaczających otwory okienne. Wnętrze pałacu roz­planowano w układzie dwutraktowym z dwiema klatkami schodowymi w narożnikach północno-wschodnim i południowo-zachodnim. Pomieszczenia reprezentacyjne znajdu­ją się od strony parku.



Po roku 1945 budynek pełnił rolę szkoły, a następnie ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjne­go, którego adaptacja w latach 60. XX wieku spowodowała wprowadzenie licznych zmian wewnątrz budynku: m.in. wydzielenie nowych pomieszczeń sypialnych i wytyczenie no­wego korytarza na osi długiej. W wyniku tych prac pałac zatracił część swoich pierwotnych cech. Przez wiele lat pozostawał w dzierżawie, nieużytkowany i nieremontowany, stopnio­wo niszczał. Nowy właściciel - „Centrum Zamek” rozpoczął remont, który objął wymianę pokrycia dachowego i remont części elewacji. Obecnie prace remontowe są wstrzymane.


Częściowe info z http://www.lwkz.pl/



W Lubniewicach, nad jeziorem Lubiąż, powstało niezwykłe miejsce - Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej - znanej seksuolożki, autorki znanej książki, pt. "Sztuka Kochania". Ten zabytkowy park został zrewitalizowany w 2012 r., podczas „Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw Twórczych”. Położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem, obiektami z końca XIX i początku XX w. Po zrealizowanym projekcie okazało się, że w tej uporządkowanej przestrzeni, bardzo chętnie wypoczywają mieszkańcy i turyści. "Park z roku na rok, tak jak będą pozwalały na to finanse, będzie piękniał. To miejsce jest hołdem składanym miłości i kobiecie, która zmieniła sposób myślenia milionów Polaków. Michalina Wisłocka doprowadziła do tego, że zaczęliśmy rozmawiać o pewnych, ważnych sprawach, komentować tematy seksu, miłości, zachowań, które do czasu wydania >>Sztuki kochania<< były tematami tabu" – mówił podczas otwarcia burmistrz Lubniewic - Tomasz Jaskuła.



Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej powstał w ramach „Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw”, realizowanego od 15 do 28 kwietnia 2012 roku. Zabytkowy park położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem. To doskonałe miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Na szczególną uwagę zasługują, znajdujące się w parku liczne rzeźby, które nawiązują do tematyki miłości – partnerskiej i rodzicielskiej. Rzeźby powstały w wyniku warsztatów rzeźbiarskich. Na odrestaurowanym „Mostku Miłości”, goście odwiedzający nasz Park mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć. Obok „Mostku Miłości” znajduje się wyjątkowy zakątek z „Ławeczką Miłości”, stanowiący swoistego rodzaju hołd złożony pamięci dr Michaliny Wisłockiej, autorka „Sztuki kochania” właśnie w Lubniewicach przeżyła swoją wielką miłość, czego życzymy wszystkim odwiedzającym to miejsce. Ważnym elementem parku jest również płaskorzeźba wykonana na wiekowym dębie przedstawiająca logo Parku Miłości oraz napis „Lubniewice – miejsce, które pokochasz". Stworzono tutaj miejsce, gdzie eksponowani są wszyscy Przyjaciele Parku. Uroczystość otwarcia była finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Źródło informacji : www.lubniewice.pl , zdjęcia z września 2015



133 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page