top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Międzyrzecz



H I S T O R I A

Zamek w Międzyrzeczu powstał na miejscu starszego, drewniano-ziemnego grodu, położonego w widłach Obry i Paklicy. Prawdopodobnie w XIII wieku na terenie osady wzniesiono murowaną wieżę, a pełna przebudowa w ceglaną warownię nastąpiła w połowie XIV stulecia za panowania Kazimierza Wielkiego i według źródeł inicjatorem przedsięwzięcia był właśnie nasz słynny król. Z racji swego kluczowego położenia twierdza była utrzymywana w stanie ciągłej gotowości bojowej i podlegała licznym modernizacjom, mimo że średniowieczny okres był dla niej dość łaskawy. W roku 1474 oddziały króla Macieja Korwina w wyniku zdrady zajęły zamek. Niespełna pół wieku później, w 1520 warownia została poważnie zniszczona przez najemne wojska niemieckie, idące na pomoc Zakonowi Krzyżackiemu w wojnie z Polską. Podczas odbudowy obiekt poddano gruntownej modyfikacji, przystosowując całe założenie do aktywnej obrony artyleryjskiej. Powstały wówczas dwie cylindryczne basteje usytuowane od strony teoretycznie najbardziej narażonej na ataki wroga. Kres świetności warowni tradycyjnie przyniosły wojny szwedzkie, podczas których została ona zniszczona i pozbawiona walorów obronnych. Mimo podjętej przez starostę międzyrzeckiego Piotra Opalińskiego próby odbudowy zamku, nie podniósł się on już z upadku, a jego stan na początku XVIII wieku był tak zły, że od strony miasta wzniesiono nowy budynek, pełniący odtąd funkcję siedziby starostów. Po II rozbiorze Polski, kiedy starostwo uległo likwidacji, w budynku urządzono browar. Obecnie twierdza wraz z dawną karczmą stanowi siedzibę miejscowego muzeum.


A R C H I T E K T U R A

Zamek usytuowano na zachód od miasta w naturalnie obronnym otoczeniu wśród podmokłych łąk, oddzielonego od niego korytem rzeki Paklicy. Zarys założenia miał kształt owalny o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych i naśladował linię drewniano-ziemnych wałów dawnego grodu. Wjazd do twierdzy prowadził od wschodu. Przylegała do niego niewielka baszta bądź wieża, strzegąca dostępu na dziedziniec. Główny dom mieszkalny zajmował prawdopodobnie zachodnią część zespołu warownego. Zbudowane w połowie XVI stulecia dwie basteje miały średnicę około 15 metrów i mury, których grubość dochodziła do 3,5 metra; wysokie na 9 metrów posiadały liczne stanowiska strzelnicze. Basteje połączono murem, w którym wykuto bramę oraz furtę dla pieszych.


S T A N O B E C N Y

Do naszych czasów z zamku przetrwał pełen zarys murów obwodowych, budynek wartowni oraz fundamenty (prawdopodobnie) budynku mieszkalnego. Wspaniale prezentują się cylindryczne basteje. Przykryte ogromnymi spiczastymi dachami przypominają chińskie kapelusze, nadając budowli oryginalny, niepowtarzalny charakter. Całe założenie wciąż otoczone jest fosą wypełnioną wodą. Zabytek stanowi jeden z elementów Międzyrzeckiego Zespołu Muzealnego. W środku oprócz jednej armaty nie ma żadnego wyposażenia, mimo to warto pospacerować wzdłuż murów i wdrapać się na basteje. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty w godz. 9.00-16.00 i w niedziele w godz. 10.00-16.00.


D O J A Z D

Międzyrzecz to niewielkie miasteczko położone około 50 km na południowy wschód od Gorzowa Wielkopolskiego. Posiada stację kolejową, na której bardzo rzadko zatrzymują się pociągi. Ma natomiast dość regularne połączenia autobusowe z Gorzowa i Zielonej Góry. Zamek znajduje się w zachodniej części śródmieścia.


INFO Z : http://www.zamkipolskie.com/


Galeria wrzesień 2015




3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page