top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Międzyrzecz - muzeum




D Z I A Ł S Z T U K I

- kolekcja portretu trumiennego Zasadniczym elementem ekspozycji stałej jest największa w Polsce kolekcja portretu trumiennego licząca w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych. Zgromadzony zespół konterfektów oraz elementów towarzyszących (tablice inskrypcyjne i herbowe) jest jednym z najważniejszych tego typu w Polsce. Międzyrzeckie portrety trumienne zasadniczo związane z terenem działania Muzeum (pograniczny obszar zachodniej Wielkopolski), w przeciwieństwie do innych tego typu kolekcji, charakteryzują się wyraźnie urozmaiconą proweniencją wyznaniową. Zjawisko portretu trumiennego, związane z sarmacką obyczajowością sepulkralną, na dawnych terenach przygranicznych, nabrało charakteru wielokulturowego. W efekcie międzyrzeckie zbiory portretu ukazują stałe przenikanie i asymilację kulturową, która miała miejsce na zachodnich rubieżach Rzeczpospolitej do początków XIX wieku. Międzyrzeckie portrety trumienne prezentowane były na wielu wystawach za granicą, m. in. w Paryżu, Londynie, Zurychu, Rzymie, Moskwie, Helsinkach i Bonn.



D Z I A Ł H I S T O R I I

Obok portretów trumiennych Muzeum w Międzyrzeczu posiada kolekcję malarstwa portretowego o charakterze reprezentacyjnym. Obiekty te pochodzą głównie z XVII – XIX wieku. Są to przede wszystkim portrety międzyrzeckich pastorów i międzyrzeckiego mieszczaństwa. Uzupełnieniem wystawy są obiekty numizmatyczne, liczne eksponaty sfragistyczne, wyroby stolarskie w tym przykłady zabytkowych mebli, ceramika, militaria z epoki, medalierstwo, księgi i dokumenty (w tym liczne przywileje dla miasta). W lutym 2012 r. otwarta została nowa wystawa stała "Niemcy i inni mieszkańcy Międzyrzecza", która stanowi rozwinięcie ekspozycji historycznej. Ukazuje losy mieszkańców różnych wyznań i narodowości od średniowiecza do 1947 r.



D Z I A Ł E N T O G R A F I C Z N Y

Ważną częścią ekspozycji muzealnej pozostaje wystawa ukazująca lokalne obyczaje i kulturę ludową ludności zamieszkującej obszar zachodniej Wielkopolski w okresie do poł. XX wieku, w tym także ludności napływowej. Wystawa ta, obejmująca takie dziedziny codziennej działalności ludzkiej jak uprawę, hodowlę, rybołówstwo, pszczelarstwo, plecionkarstwo, rzemiosła wiejskie, obróbkę lnu, pozostaje istotnym elementem obrazującym lokalne obyczaje. Szczególnym elementem wystawy etnograficznej jest prezentowana kolekcja strojów ludowych, instrumentów oraz model izby mieszkalnej z końca XIX wieku w skali 1:1. Obok zbiorów Muzeum Etnograficznego w Ochli oraz Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Bogdańcu międzyrzecka prezentacja zalicza się do największych na terenie województwa lubuskiego. D Z I A Ł archeologiczno-historyczny Ekspozycja prezentuje dzieje Międzyrzecza w początkach państwowości polskiej. Wystawa przedstawia zabytki pochodzące z badań i wykopalisk na terenie Zespołu Muzealnego oraz Międzyrzecza i okolic miasta. Unikatowymi znaleziskiami archeologicznymi są niewątpliwie: gemma rzymska Gordiana III (prezentowana jako hologram) oraz zachowany prawie w całośći szkielet woja z 1094 roku. Wystawa prezentuje również losy Pierwszych Męczenników Polski, których klasztor znajdował się nieopodal grodu.


Info z : http://www.muzeum-miedzyrzecz.pl/


Galeria wrzesień 2015



2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page