top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Niemodlin



Historia Zamku w Niemodlinie

Poprzednikiem współczesnego zamku, w tak wiekowym i pięknym mieście jakim jest Niemodlin, była twierdza, wybudowana w 1313 roku z rozkazu księcia Bolesława Pierworodnego, syna księcia Bolko I Opolskiego. Kamienny zamek został wzniesiony w miejscu wcześniejszego drewnianego umocnienia, które od lat 1220 przynależało do książąt Opolskich. Wtedy to na brzegach rzeki, wokół drewnianej fortyfikacji, zaczęła rodzić się osada, znajdująca się na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska na Morawy. Wzmianka na temat osady Niemodlin pojawia się w kronikach niemieckich pochodzących z drugiej połowy 13 wieku, w których to występuje ona pod określeniem Falkenberg. Budowa kamiennej warowni w Niemodlinie zbiegła się w czasie z początkiem niepodległości Księstwa Niemodlińskiego, istnienie którego nie trwało już zbyt długo i zakończyło się zaraz po śmierci księcia Bolko V w roku 1460.


Ogromnych zniszczeń twierdza w Niemodlinie doznała w czasie wojen husyckich, w latach 1420-30, lecz dzięki staraniom księcia Bernarda Niemodlińskiego obiekt ów został w krótkim czasie odbudowany. Książęta Niemodlińscy, а następnie Opolscy, władali Zamkiem Niemodlin aż do 1521 roku, kiedy to ziemie opolskie weszły w skład księstwa opolsko-raciborskiego, utworzonego przez Jana II Dobrego. Do tego czasu zamek ten zdążył zmienić już swój początkowy wygląd, ponieważ w różnych latach książęta poszerzali i przebudowywali swą posiadłość. Po śmierci Jana II, który nie pozostawił po sobie bezpośrednich spadkobierców, zamek wraz z księstwem na niemal dwa dziesięciolecia przeszedł w ręce Margrabiów Brandenburskich, wywodzących się z dynastii Hohenzollernów.


W 1551 roku Księstwo Opolskie stało się własnością Izabeli Jagiellonki, wdowy po węgierskim królu, która władała w imieniu swego małoletniego syna Jana II Zápolya. Owdowiała królowa raczej nie odwiedzała Zamku w Niemodlinie, który do tego ucierpiał w wyniku pożaru, szalejącego w mieście w 1552 roku. Na wpół spalone ruiny twierdzy zostały kupione przez hrabiego Mateusza von Logau, ród którego władał nią do 1568 roku. Odnowiony i wynajmowany Zamek w Niemodlinie zyskał nowego właściciela w roku 1572, którym to został Kaspar von Pückler. Po upływie kilku lat za murami tegoż obiektu rozpoczęła się rekonstrukcja zabytkowych jego części oraz budowa nowego północnozachodniego skrzydła, jak również i nadbramnej baszty. W roku 1600 Poliksena von Pückler wyszła za mąż za Weighardta von Promnitz, za czasów którego za murami zamku miała miejsce znaczna przebudowa. W okresie tym, do budynków zamkowych dodano dwa nowe skrzydła, kaplicę oraz cztery narożne baszty.

Zamek, który za panowania Weighardta von Promnitz pozyskał wygląd prawdziwego późnorenesansowego pałacu, został wskutek zadłużenia sprzedany zaraz po śmierci swego właściciela w 1618 roku. Przez jakiś czas twierdzą władał Ernst Poser, а w roku 1625 prawo własności przeszło na jego krewnego, Assmanna Nosistza. W rok zakończenia wojny trzydziestoletniej, Zamek Niemodlin został zaatakowany przez syna Weighardta von Promnitz, Zygfryda II. Pomimo decyzji dawnego sądu, Zygfryd II przy wsparciu mieszkańców miasta oraz ochotników zdobył zamek i rządził w nim przez około dwa lata, aż do momentu swej śmierci w 1650 roku.


Po śmierci bezdzietnego Zygfryda II von Promitz twierdzę w Niemodlinie odziedziczył jego cioteczny brat, Bernard von Zerotin, potomkowie którego zamieszkiwali jej mury do końca 18 wieku. W 1779 roku bezdzietny Michael von Zerotin przekazał Zamek w Niemodlinie oraz Tułowicach swemu krewnemu Janowi Nepomukowi II, Karolowi Franciszkowi-Józefowi, hrabiemu Praschma. W 1787 roku nowy gospodarz, który odebrał wspaniałe wykształcenie w Wiedniu i zasłynął z miłości do sztuki, rozpoczął remont za murami twierdzy niemodlińskiej. Początkowymi pracami zajmował się architekt Steglitz, absolwent Uniwersytetu w Dreźnie, który nadał jej charakterystyczny, barokowy wygląd. Jednakowoż, renesansowe cechy w jego wyglądzie też nie zostały do końca usunięte, dzięki czemu ocalały niektóre cenne fragmenty architektury minionych wieków. W 1822 roku Jan II Carl Praschma zmarł, a jego ciało zostało pochowane w zamkowej kaplicy.


Przedstawiciele hrabiowskiego rodu Praschma władali zamkiem przez wiele lat, aż do końca II wojny światowej. W 1846 roku w twierdzy w Niemodlinie, w ramach odpoczynku, zatrzymuje się pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Ostatni właściciel zamku, Fryderyk III Leopold von Praschma, opuścił jego mury w pośpiechu w 1945 roku, w przeddzień wkroczenia do miasta wojsk radzieckich. Dziesięciolecia powojenne nie oszczędzały zabytkowej architektury obiektu, mury którego mieściły na zmianę szkołę podstawową oraz różnorakie organizacje społeczne i kulturowe. W 1990 roku poniszczona budowla trafiła w ręce prywatnego inwestora i od tego czasu rozpoczął się etap długotrwałych prac renowacyjnych, trwających tam do dziś. W 2006 roku właścicielem warowni został Instytut Pracy Twórczej, a w 2015 – spółka Centrum z Łodzi.

INFO Z : https://castles.today/pl/zamki/polska/niemodlin/historia/

PARĘ LEGEND : http://www.wodip.opole.pl/opolszczyzna/gminy/niemodlin/legend.htm

OFICJALNA STRONA ZAMKU ZWANEGO RÓWNIEŻ PAŁACEM : www.http://niemodlinzamek.pl/


Galeria styczeń 2017



maj 2017



27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page