top of page
  • Zdjęcie autoraurbex_pl

Radawie



Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej. Wnętrza budynku ze względu na sprawowaną funkcję nie są udostępnione do zwiedzania. Historia Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1413r. Od średniowiecza do połowy XVII wieku majątek należał do rodziny von Salawa. W późniejszych latach wieś często zmieniała właścicieli. W latach 1848-1852 nastąpiła przebudowa starszego, drewnianego dworu myśliwskiego w pałac. W 1922 r. hrabia Balthasar von Aulock przebudował pałac w stylu późno klasycystycznym. Hrabia von Aulock był ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu.

Po drugiej wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Zlokalizowano tam kolejno ośrodek kolonijny i dom starców.


Obecnie

pałac wraz z przyległym terenem należy do Domu Pomocy Społecznej. Opis Klasycystyczny pałac z poł. XIX w. Budynek wzniesiony na planie prostokąta jest murowany i otynkowany. Posiada dwie kondygnacje oraz piwnice, nakryty jest płaskim dachem. Główne wejście jest zaakcentowane portykiem wspartym na filarach, do którego prowadzą szerokie schody. Elewacje pałacu zdobione są prostokątnymi obramowaniami otworów okiennych, nadokiennikami oraz wyraźnymi gzymsami międzykondygnacyjnymi.


Park

Pałac jest otoczony przez park angielski o pow. 9 ha. W parku znajduje się staw, w drzewostanie dominują gatunki liściaste, występują m.in.: dąb szypułkowy i czerwony, platan klonolistny, tulipanowiec amerykański. Inne Zachowały się budynki gospodarcze dawnego folwarku. Przy wjeździe na teren folwarku stoi figura św. Jana Nepomucena oraz brama z inskrypcją L. v S. 1871, oznaczającą jednego z dawnych właścicieli, Ludwika von Schmakowski. Właściciele Radawia Pierwszym właścicielem Radawia był rycerz Rodowoj, który otrzymał te dobra za zasługi w walce z Tatarami w 1241 roku. Zakłada osadę rycerską i zagrody chłopskie. Rodowoj i jego potomkowie sprowadzają nowych osadników, zakładają osady (Łąka, Kosice, Nowa Wieś, Szumirad).


W 1413 roku właścicielem wsi jest rycerz Ulryk z Radawia, wymieniony w dokumencie „Codex diplomaticum Silesie”. Kolejnymi właścicielami wsi i majątki były następujące rody rycerskie i szlacheckie: 1539- 1688 - ród Salawów, 1689- 1748 - von Paczyńskich i von Tenczin, 1748- 1777 - von Strachwitzów i von Szekely, 1777- 1816 - von Schweinichen, 1816- 1835 - von Ballestrem. Hrabia Ballesterm sprzedaje w 1816 roku radawski majątek zięciowi Leopoldowi Schmakowskiemu, który tworzy majorat.


W 1881 roku Karol, syn Leopolda, obejmuje majątek ojca. Od 1 stycznia 1919 roku ostatnim właścicielem zostaje Baltazar von Aulock (prawnuk L. Schmakowskiego). Rodzina Aulocków pozostaje w Radawiu d0 1945 roku, ucieka przed Rosjanami do Niemiec. Obszar majątku (majoratu) w 1921 roku wynosił 2540ha (500ha pól, łąk i pastwisk, ponad 2000ha lasów). W skład majątku wchodziły: folwarki- Kopalina i Łąka, pola we wsiach- Radawie, Kosice, Łąka, cegielnia w Kosicach (wybudowana w 1923 roku), gorzelnia płatkarnia ziemniaków. Na Kopalinie istniała mała huta szkła i potażu.


Po ucieczce rodziny Aulocków, od stycznia do października 1945 roku dworem zarządzali Rosjanie, potem przekazano go administracji polskiej. Lasy przejęły nadleśnictwa, z części pól utworzono „Szkółkę zadrzewieniową”, a w pałacu powstał najpierw Dom Opieki dla Starców, a w 1964 roku przekształcono go Państwowy Dom Pomocy Społecznej. Właściciele majątku mieszkali w pałacu odbudowanym po pożarze w 1875 roku w stylu klasycystycznym. Pałac otacza piękny, stary park z ciekawym drzewostanem o powierzchni 5,5ha.


Galeria luty 2010



26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page