top of page

Ujazd

  • Zdjęcie autora: urbex_pl
    urbex_pl
  • 4 gru 2018
  • 2 minut(y) czytania

fot 2009



W położonej na Opolszczyźnie nad rzeką Kłodnicą miejscowości znajdują się ruiny zapomnianej rezydencji. Warowny zamek powstał tu prawdopodobnie w 1224 i był początkowo siedzibą biskupów. Założona na prawie niemieckim miejscowość była w tamtym czasie ważną osadą targową wymienianą w licznych kronikach. Nad rozwojem handlu i bezpieczeństwem czuwał pełnomocnik biskupa zwany prokuratorem. Zarządzał całością dóbr a swoją siedzibę miał w biskupim zamku.


W XVI wieku na fundamentach wcześniejszej budowli wzniesiono zamek w stylu renesansowym. W tym okresie miasto przeżywało rozkwit i było ważnym ośrodkiem administracji kościelnej na Śląsku. Sam tylko dziekanat ujazdowski liczył 16 okolicznych parafii. Niestety z czasem zaczęło dochodzić tu do coraz to większych sporów pomiędzy rezydującymi w Ujeździe biskupami a książętami opolskimi.



W XVII wieku zamek przejął ród Długomiłów który zaczął toczyć otwarte boje z mieszczanami, domagając się od nich coraz wyższych opłat co spotkało się z ich buntem. Kolejni władcy Ujazdu również nie oszczędzali swoich poddanych. W roku 1609 właścicielem zamku został starosta księstwa nyskiego syn właściciela pobliskiego Lublińca Mikołaj Kochcicki a po jego śmierci panią na zamku Ujazd została jego córka Anna Kochcicka.


Hrabina Kochcicka jak zapisano w kronikach zasłynęła z wyjątkowo ostrego i stanowczego charakteru. To właśnie ona była zwolenniczką bezwzględnego karania mieszczan za jakiekolwiek przejawy niezadowolenia wystąpienia i bunty. Za jej rządów wypędzono z miasta wszystkich Żydów i ewangelików oraz osoby podejrzane o działalność wywrotową.


Potem Ujazdem rządził zięć Anny Kochcickiej hrabia Karol Joachim Mettich a później miejscowość razem z zamkiem należała do rodu Praschmów. Następnym właścicielem był starosta ziemski Karol Henryk Sobek. Świetność Ujazdu zaczęła się kończyć w XVII wieku w związku z uruchomieniem w okolicach Krapkowic mostowej przeprawy przez Odrę. Od tego czasu kupcy zaczęli omijać miasto wybierając krótszą drogę i wszelkie wpływy pochodzące z opłat przestały zasilać miejską kasę. Stopniowo zaczął podupadać handel co sprawiło że znaczenie tej miejscowości zaczęło słabnąć. Z miasta typowo handlowego w czasach pruskich Ujazd przekształcił się w miejski garnizon. Przez ponad 65 lat koszarowały tu oddziały huzarów.



Upadek miejscowości przypieczętował wielki pożar w 1770 roku który strawił prawie doszczętnie zabudowania. Ujazd nie odzyskał dawnej świetności i był zaliczany odtąd do najuboższych śląskich miast. Pożar przetrzymał jedynie zamek. Od końca XVIII wieku należał on do magnackiego rodu Hohenlohe-Oehringen który był nieprzerwanie jego właścicielem aż do 1945.


W czasie działań wojennych wspaniała posiadłość została poważnie uszkodzona i po wojnie nie została odbudowana. Dziś możemy jedynie oglądać pozostałe po zamku ruiny które w każdej chwili grożą zawaleniem o czym informują ostrzegawcze tablice.

Info z http://www.zamkiobronne.pl/zamki-w-polsce/378/350.html


OD PAŹDZIERNIKA 2015 W RENOWACJI odgruzowano obiekt możliwość darmowego legalnego zwiedzania

http://www.nto.pl/wiadomosci/strzelce-opolskie/art/8963966,bedzie-mozna-zwiedzac-ruiny-zamku-w-ujezdzie,id,t.html

to sukces dla naszych obiektów oby więcej takich akcji.


Galeria wrzesień 2009


luty 2016



listopad 2016



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page